Po zmianie przepisów, założenie działalności gospodarczej jest nieco prostszą sprawą, wszystkie formalności możemy załatwić wpisując naszą firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W ten sposób podatnik, za jednym razem, zgłasza swoją działalność do Urzędu Skarbowego, ZUS-u, KRUS-u i innych urzędów.

Decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, podatnik musi wybrać zasady opodatkowania i rozliczania firmy. Od tej decyzji zależeć będzie sposób składania rocznej deklaracji PIT i naliczanie miesięczne lub kwartalne podatku do zapłaty.

rozliczanie działalności gospodarczej

Jak rozliczać działalność gospodarczą?

Właściciele małych przedsiębiorstw, o dochodach nieprzekraczających 85 tys. zł rocznie i posiadający duże koszty uzyskania przychodów, mogą zdecydować się na zasady ogólne opodatkowania według skali 18% lub 32% oraz prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów.

Dla większych firm, o zyskach powyżej 85 tys. zł rocznie, korzystniejsze jest rozliczanie się za pomocą podatku liniowego, który, niezależnie od kwoty przychodów, wynosi 19%.

Właściciel przedsiębiorstwa może także zdecydować się na podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych. W tej metodzie rozliczania podatnik nie może odliczyć kosztów prowadzenia firmy, a podatek płaci procentowo od całego naliczonego przychodu. Oprocentowanie zależy od wykonywanych usług i waha się od 3 do 20%.

Przedsiębiorca może także wybrać kartę podatkową, wtedy płaci zawsze stałą kwotę podatku.

Jakie PIT-y składać?

Rodzaj PIT-u zależy od tego, jaką przedsiębiorca wybrał metodę opodatkowania swojej firmy. Jeśli podatnik rozlicza przedsiębiorstwo według zasad ogólnych, wtedy musi swoje przychody wpisać w zeznanie PIT-36.

Właściciel firmy, uzyskującej przychody opodatkowane podatkiem liniowym, musi złożyć deklarację roczną na druku PIT-36 L.

Przedsiębiorca korzystający z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składa PIT-28.

Podatnicy rozliczający swoją firmę za pomocą karty podatkowej skorzystają z druku PIT-16A.

druk pit 16a - rozliczanie się z karty podatkowej

Przedsiębiorcy rozliczający się na druku PIT-16A i PIT-28, składają deklarację do 31 stycznia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Podatnicy korzystający z formularza PIT-36 i PIT-36L są zobowiązani złożyć deklaracje do 30 kwietnia.